Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozvání na čaj nebo na koberec?

7. 12. 2016 2:35:03
Hodně dlouho jsem zvažoval, jestli mám napsat politicky orientovaný blog, protože jsem se zařekl, že takové blogy psát nebudu. Přesto jsem ale neodolal.

Před nedávnem napsal jeden nepolitický blog, přimělo mě to sledovat čtenost, případnou diskuzi a tak a tak jsem pochopitelně přečetl i blogy jiné a vyinspirovalo mě to k tomuto příspěvku, který reaguje na událost dnešních dnů.

Jedná se o pozvání našeho prezidenta do Spojených států.

Musím říct, že mě to pozvání překvapilo. Říkal jsem si: "Proboha proč se chce Donald Trump setkat se Zemanem?" Pak jsem nad tím začal přemýšlet a o své myšlenky a závěry bych se s vámi rád podělil.

Vycházejme z několika předpokladů:

  1. Pan prezident Miloš Zeman se nikdy nemýlí. To už víme. Co vyjádření to perla, která hysterčí zástupy jeho příznivců, žasnoucích nad jeho moudrem, nadčasovostí, odstupem od věci. Co cesta do kraje - to úspěch. Co vyjádření, to světodějné řešení. Tedy pozvání amerického prezidenta ke státní návštěvě je velký úspěch, nemůže být jinak. Od doby prezidenta Havla nikdo na státní návštěvě nebyl. Prezidenta Klause nikdo nebral vážně a tak je teď pozvání pro stávajícího prezidenta vlastně úspěch, no ne?

  2. Donald Trump Českou republiku zná. Opravdu - je to domovina jeho druhé manželky. Ta zcela jistě švitořivě vyprávěla odkud pochází, vyprávěla historky z dětství, prostě mluvila o své vlasti jako každý člověk, který s někým randí a představuje se. Trump v Česku byl - na pohřbu svého tchána. Byl tu dávno, kdesi ve Zlíně, možná si pamatuje ten den. Jisté je, že mu Česká republika není neznámá, dokáže ji identifikovat. Je to dostatečný důvod k pozvání českého prezidenta ke státní návštěvě?

  3. Předvolební kampaň v USA, předvolební kampaň obecně. Nikdo nemůže brát vážně předvolební rétoriku kandidátů za předpokladu, že předvolební kampaň žádná pravidla nemá. Nemá-li pravidla, je tu pravidlo, že je možné všechno. Jde přece jenom o to, přimět na dobu dvaceti čtyř hodin volit voliče určitým způsobem. To jsou volby. Spočítají se výsledky a je rozhodnuto. Finito, konec. Nastává realita. Vzpomeňme si na hnusně vulgární kampaň kandidáta Zemana a jak volba dopadla. (Překvapuje mě, že volební vítězství stávajícího prezidenta nebylo větší vzhledem k tomu, jaké zbraně použil). Druhý den po volbách se probudíme do nového rána, je jiná realita a musíme jí čelit. Hillary šla například na procházku do lesa. Tedy už si nemůžeme dovolit to, co jsme říkali během kampaně, účel byl splněn. Nyní musíme budovat, abychom byli zvoleni v dalších volbách. Tam už nepůjde o rétoriku, ale o výsledek prvního volebního období. Musíme tedy konat ve prospěch svých voličů, aby to byli oni, kdo pocítí výsledky a zvolí mě znova.

  4. Jedním z volebních argumentů kandidáta Trumpa byla bezpečnostní situace a potřeba změn. Svět se mění, NATO je stále stejné, Evropská Unie není bezpečnostní štikou, je třeba čelit realitě. Není tu prostor hodnotit kdo za to může, to patřilo kampani. Jednou z realit NATO je, že nově přijaté země neplatí do společné kasy co by měly. Argument, že povinná výše odvodu 2% z HDP je příliš velká na velikost armády a tedy peníze by byly nerealizovatelné, je sice matematicky správně, ale politicky to neustojíme. Něčemu jsme se zavázali a neplníme to, basta. Žádné politiky, žádné kecy, žádné širší politické důsledky. O tom nový americký prezident není, tím volby nevyhrál. Česká republika v tom ale není sama. Tohle kromě Polska neplní žádná z nově přistoupivších zemí.

  5. Dobře. Otázkou je, proč pozval Trump právě českého prezidenta. Nevím, tady už jdu do dohadů. Nemyslím si, že pozvání pro Zemana přišlo proto, že druhá manželka prezidenta je Češka. Česká republika je jedinou zemí z těch nových, z toho divného evropského ostbloku, která se odklonila od směru, který držela v době svého vstupu do NATO. Příliš velká současná orientace na východ - Rusko a dále Čínu - je více než viditelná, divná a nepochopitelná. Naše servilní deklarace jednotné Číny je zbytečná, ponižuje nás, píše o ní celý svět. Prezident jezdí na divný kongresy. To neunikne ani novému americkému prezidentovi. Radar tu nechceme. Tedy aby bylo jasno: My chceme, aby nás NATO chránilo, to jo! Kdyby nás někdo napadl, tak nás přece chránit musí. Chceme, aby NATO bránilo jinou sousedskou zemi, kdyby ji někdo napadl, to přece musí. Ale abychom my tu měli zařízení, které by mohlo indikovat nebezpeční tohoto napadení nebo pokusy o něj - to ani náhodou.

  6. Nově zvolený prezident Trump bude - asi - řešit základní kameny své předvolební kampaně, které slíbil voličům. Mezi jiným i přestavbu bezpečnostního systému v tom smyslu, aby američtí občané nedopláceli na obranu jiných zemí, které neplní své povinnosti. O to přeci jde a to těm občanům slíbil. Americkému voliči je šumafuk co je Česká republika zač a proč, ale doplácet na to přece nebude. To tedy ne. No a prezident, který to zajistí je ten správnej chlap, kterej se o nás stará a kterýho tu chceme mít.

  7. Je celkem logické, že před zahájením jednání s NATO a vyjádřením postojů vůči NATO, je třeba rekognoskovat situaci. Tedy zjistit, jak to s to Českou republikou je. Přece jenom je to země, ve které Trump už jednou byl, jeho druhá manželka je odtamtud, kdyby byl na ty Čechy vostrej, tak by jí to mohlo naštvat. Děti taky jsou z půlky Češi, vykvajznout se na to nemůže. Tak pozveme prezidenta k nám, no ne? Pozvání ke státní návštěvě se neodmítá. Nakonec on pozval mě, tak já pozvu jeho. Fakt, že první přijede on k nám je vlastně jedno, já pak uvidím. Když mě nebude nudit, tak tam třeba zajedu. Tohle ale není pozvání na koberec, to ne. Jenom tak pokecáme, vždyť jsme vlastně příbuzný. Hlavně ať nevykládá, že on je českej Donald Trump. To bylo trochu přes čáru, mohlo by mě to nakrknout. To já bych potom mohl být americkej Miloš Zeman a to tedy ne. Pozveme ho, budeme ho tu mít tři dny, nasadíme na něj chlapce a něco z něj dostaneme. Co ale z něj chceme dostat? Nic moc. Jen ať se vyjádří, jak to tedy vlastně je a jak to myslí. Jsou s námi nebo ne? Podle toho budeme jednat dál. Ty ostatní země tam někde kolem sice taky moc neplatěj, ale aspoň jsou čitelný. Ale tyhle Češi, práce s nimi.

Takže být jeden z těch chlapců poradců našeho prezidenta, kteří mu dělají čest a zvyšují prestiž hradu, tak bych měl zamotanou hlavu. Co tam budeme dělat? Proč nás pozval? To je divný. A co na to Čína? A co Vladimír Vladimírovič?

Je to fuška, tohle prezidentování.

Autor: Pavel Tichý | středa 7.12.2016 2:35 | karma článku: 6.33 | přečteno: 221x

Další články blogera

Pavel Tichý

Někde to tam musí bejt

Ráno bylo krásné. Jiskrné, čerstvé, jasné. Předzvěst horkého letního dne byla ve vzduchu, ale den to zatím nedával najevo. My lidé jsme však věděli, že teplý den přijde.

11.2.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Pavel Tichý

Láska

Byl krásný letní podvečer. Slunce svítilo nažloutlým zapadajícím světlem. Děda a vnučka seděli a mlčeli. Pak se vnučka zamyslela a zeptala se:

29.11.2016 v 19:10 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 237 | Diskuse

Pavel Tichý

Mrak

O víkendu mě zaujal článek o mraku mezihvězdného plynu, který se srazí s mléčnou dráhou. Z galaktického hlediska se to stane brzy - za třicet miliónů let.

1.2.2016 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 4.46 | Přečteno: 118 | Diskuse

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 588 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 8.41 | Přečteno: 255 | Diskuse

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 33.37 | Přečteno: 789 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 866 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 800

Doufám, že jsem normální člověk, žijící normálním životem, který si všímá nenormálních věcí a chce se o ně podělit.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.